مقام معظم رهبری:

ملت ایران به فضل پروردگار، با هدایت الهى، با کمک‏هاى معنوى غیبى و با ادعیه‌ى زاکیه و هدایت‏هاى معنوى ولى‌الله‌الاعظم ارواحنافداه خواهد توانست تمدن اسلامى را بار دیگر در عالم سربلند کند و کاخ با عظمت تمدن اسلامى را برافراشته نماید. این، آینده‌ى قطعى شماست. جوانان، خودشان را براى این حرکت عظیم آماده کنند. نیروهاى مؤمن و مخلص، این را هدف قرار دهند.

ترسیم آینده‏ی الهی انقلاب اسلامی نیازمند آینده‏پژوهی مبتنی بر قرآن و عترت می‏باشد و ظرفیت‏های مختلف و فرصت‏های متعدد انقلاب اسلامی در حوزه‏های اندیشه در سطح ملی و بین‏المللی، می‏تواند فضای مناسبی برای این هدف در سطح جهان اسلام قرار دهد. در این راستا مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) با استفاده از نهادهای علمی، فرهنگی و اجتماعی داخلی و خارجی و بهره‏گیری از جامعه متخصصین، مطالعات خود را در بخش‏های قرآن‏پژوهی، روایات اهل‏بیت(ع)، مطالعات تمدنی، فرهنگی و اجتماعی آغاز نموده و بر اساس آن به اشاعه‏ی تفکر و فرهنگ در قالب برنامه‏های مختلف علمی ـ فرهنگی برای جامعه بویژه دانشگاهیان و نخبگان اقدام نموده است.

از طرفی با در نظر گرفتن ماجرای اربعین به عنوان «بزرگترین گردهمایی عالم» و اهمیت آن در سال‏های اخیر و با توجه به سیل عظیم شیعیان و پاک‏طینتان عالم در همراهی نور حسینی(ع)، این مؤسسه در سه سال گذشته بررسی و مطالعه اربعین حسینی و غایت الهی آن را یکی از موضوعات اصلی قرار داده و تمرکز ویژه‏ای روی آن داشته است. در ذیل برخی از فعالیت‏های مؤسسه به اختصار شرح داده شده است:

  • راه‏ اندازی «ستاد معرفتی ـ فرهنگی آیات نور»

طی سنوات گذشته خدمت‏رسانی به جریان عظیم اربعین، عمدتاً در دو لایه «خدمات رفاهی و اجتماعی» و «خدمات فرهنگی و تبلیغی» صورت می‏گرفت و خلاء چشم‌گیری که در این جریان مشاهده می‌شد عدم حضور لایه «راهبردی معرفتی» بود که در راستای رفع این نیاز و بمنظور ایجاد فضای همفکری میان جامعه نخبگان مرتبط، و هم‌اندیشی و پیوند میان متفکرین و هنرمندان، ستاد معرفتی ـ فرهنگی آیات نور تشکیل ‌شد و از طریق بازوی اجرائی خود «مؤسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع)» اقدامات مؤثری را به انجام رساند.

  • برگزاری دو دوره «عهدواره اصحاب الحسین(ع)» در کربلای معلی [سال ۱۳۹۲] [سال ۱۳۹۳]

عهدواره اصحاب الحسین(ع) با محوریت ترسیم «مفاهیم مرتفع» از زاویه نگاه «مارأیت الا جمیلا» با برگزاری مسابقات فرهنگی ـ هنری بین‏المللی و دعوت عالمان و اساتید برجسته و مسئولین بلند پایه فرهنگی و هنری، دانشجویان و طلاب کشورهای عراق، ایران، لبنان، بحرین، کویت، پاکستان و برخی دیگر از کشورها، در کربلای معلی و در محل عتبه‏ی حسینی انجام گردید. این برنامه طی دو سال با مشارکت و پشتیبانی مراکز ذیل اجرا شد:

ü عتبه مقدسه حسینیهü دانشگاه کوفه ü دانشگاه اسلامی نجفü دانشگاه ایلیا ü اتحادیه مؤسسات فرهنگی جهان اسلامü سازمان دانش آموختگان جهان اسلام ü مجتمع مؤسسات رضوانü مؤسسه فرهنگی هنری صبح صادق